Bilgi POLEN

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilgilendirme

65 yaşından küçükler çocuk 110 yaşından küçükler gençtir

Meaktu
    Meaktu
    Admin

65 yaşından küçükler çocuk 110 yaşından küçükler gençtir Empty 65 yaşından küçükler çocuk 110 yaşından küçükler gençtir

Mesaj  Meaktu Ptsi Eyl. 21, 2009 9:37 pm

65 yaşından küçükler çocuk 110 yaşından küçükler gençtir

PAZAR

Geçenlerde bir gazetede, Hollandalı bir kadının 70 yıldır aynı ayakkabıyı giydiğinden bahsediliyordu. 90 yaşındaki bu kadının ayakkabıları pırıl pırıldı

Dünyaca ünlü yoga ustası (Yogi) Kazım Gürbüz de bir bakıma bedenlerimizin o 70 yıllık ayakkabılar gibi parlak ve temiz olabileceğini söylüyor

Yoga nedir?

6 bin yıllık bir tarihi var. İnsanın daha sağlıklı yaşayabilmeleri için yürütülen bilinçli bir çabadır. Bedenimizin imkanlarını keşfetmeye yönelik bir araştırmadır.

Yoganın çeşitleri var deniliyor?

Evet, var. Benim geliştirdiğim teknik, bedendeki enerjinin yönetilmesini mümkün kılıyor.

Sizin yoga tekniğinizin içeriği nedir?

Bakın, her insanda büyük bir potansiyel enerji vardır. Bu enerjinin pek azını kullanıyoruz. Onu da iş hayatına, dışarıya harcıyoruz. Enerjimizi, kendi içimizde kullanmıyoruz. Ben işte bunu yapmayı öğretiyorum.

Tam anlamadım?

Siz gazetecisiniz. 20 yıl öğrenim görüyorsunuz. Toplumsal, dışa dönük bir meslek icra ediyorsunuz. Fakat kendi bedeninizle, zihninizle ilgili bir öğrenim görmüyorsunuz?

E, evet?

Liselerdeki beden eğitimi dersleri fazlasıyla kısıtlı bir bilgi veriyor. Halbuki beden ve ruh terbiyesi, her insana gereklidir.

BİR SIRRIM YOK

88 yaşındasınız. En fazla 55 gösteriyorsunuz. 30 yaş genç görünmenizin sırrı bu teknik mi?

Genç kalmak bir sır değil.

Ne peki?

İnsanlar 60-65 yaşından sonra gençlik çağına girerler. 110 yaşından sonra da olgunluk dönemi başlar.

A-a? Ben 33 yaşındayım. Bu durumda...

Çocuksunuz.

ŞARTLANMAYIN

İyi de, bedenim artık bir sürü arıza sinyali veriyor, yaş kemale eriyor?

Birtakım şartlanmalar var. Üzüm üzüme baka baka kararıyor. 40 yaşındaki, 50 yaşındaki kişi henüz çocuktur. Kendini ihtiyar sanıyor. Kültürümüz bize ‘yaşlısın’ diyor maalesef. Biz de inanıyoruz. Tüm dünyada çocuklar ihtiyarlıyor.

Gençlik, emekli olduktan sonra mı başlıyor?

Ne var bunda? Emekli oldunuz. 65 yaşındasınız. Hayatın tadını çıkaracaksınız, yeryüzündeki nimetlerden faydalanacaksınız. Fakat bedeniniz sıhhatli, moraliniz yüksek olmadıktan sonra ne anlamı var? Hiç.

İyi de...

Maddi manevi çöküşü ve yıpranmayı biz davet ediyoruz. İç zenginliğimizi yönetme konusundaki cahilliğimiz yüzünden bu böyle.

O zaman dünyadaki herkes tedavi olmalı?!

Doğru. Mesela senin de tedaviye ihtiyacın var.

Benim de mi?!

Evet. Bedenin hakkında bilgi sahibi misin?

Eah?

Boyun ve omuriliğinde problem var. Kaslarının çekildiğini görebiliyorum. 24 saatlik bir çalışma sonrasında yepyeni biri olabilirsin. Dilersen seninle ilgileneyim ve sen de o deneyimini yaz, ne dersin?

Ooo, ımmm? Bilmem? Hasta mıyım?

Yaşlanmak için özel bir çaba harcıyor gibisin.

HERKES YOGA YAPABİLİR

Daha önce hiç yoga yapmadım. Herkes yoga yapabilir mi?

Yapabilir.

Sigara ve kırmızı et yüzünden mi böyleyim?.. Siz et yiyor musunuz?

Kırmızı et çok az yiyoruz. Çünkü ben Müslümanım. Hiç et yemezsem kendi inancımla arama biraz mesafe koymuş olurum.

Peki, sizin tekniğiniz uygulanırsa bir insan kaç yıl yaşar? 200 yıl mı, nedir?

Ne kadar yaşayacağımızı bilemeyiz. Ölüm de ömür de Allah’ın takdiri. Fakat hayatımız boyu sağlıklı ve dingin olabiliriz. Mesele genç kalmak değil, bünyemizdeki enerjiyi yönetmektir.

KENDİMİ TEDAVİ ETTİM

1961’de kaza geçirip felç olmuştunuz. Sonra ne oldu?

Doktorlar hiç şansım olmadığını söyledi. Yoga bilgim sayesinde kendi kendimi tedavi ettim. Bu olaydan sonra da, bize emanet olarak verilmiş olan bedenimizi, en iyi şekilde koruma yöntemlerine odaklandım.

Felçlileri tedavi de ediyorsunuz?

Hiçbir doktor, hastayı tek başına tedavi etmez. Hastanın cevap vermesi gerekir. Asıl önemlisi, verilen cevaptır. İyileşmeye, güçlenmeye, tazelenmeye niyetimiz olmalı. Bilinçaltımızdaki, enerjimizi bloke eden etkileri ortadan kaldırabilmeliyiz.

Dört nesil birlikte yürüyüş yapıp dağlara tırmanıyoruz

Ailece yoga yapıyorsunuz, cidden ilginç?

ÜLKÜ GÜRBÜZ: Olabilir. Biz dört nesil birlikte yürüyüş yapıyoruz, dağlara tırmanıyoruz.

‘İnsan hissettiği yaştadır’ mı diyorsunuz?

Ü.G.: Hissetmekten öte, bunu deneyimlemekten söz ediyoruz. Ruhumuz gençken, bedenimiz de zinde olabilir.

Yoga kursları epey yaygın. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ü.G.: Olumsuz bir yaklaşımım yok. Oralarda en azından nefes almak öğrenilebilir. Nefes almayı öğrenmek bile yoganın önemli bir aşamasıdır.

Nefes almayı bilmiyor muyuz?

Ü.G.: Bilmiyoruz. Aldığımız nefesle bünyemize ulaşan oksijen bizi besler. Hava bir gıdadır. Dengeli beslenme gibi, düzenli solunum da çok önemli.

Nasıl bu kadar genç görünüyorsunuz?

Ü.G.: Çünkü yaşın ilerlemesiyle birlikte bazı sorunlar doğduğuna inanmıyoruz. Gelecek için maddi yatırım yaparken, bünyemize de yatırım yapmalıyız ki güzel yaşama imkanlarımızı tıkamış olmayalım.

EŞİ VE KIZI DA YOGA USTASI

Yogi Kazım’ın eşi Ülkü Gürbüz ve kızı Hikmet Gürbüz de onun gibi yoga ustası. Kızı Hikmet Gürbüz yoganın çok zevkli olduğu görüşünde: ‘Bedendeki atıl kalmış, kapasitesi düşmüş uzuvlar yeniden işe başlıyor, canlanıyor. Yani bedenimizde kısmi bir diriliş gerçekleşiyor. Bunu hissetmek hakikaten sevinç verir.’

Carlos’u 50’sine kadar futbol oynatabilirim

Devlet başkanlarını, birçok ünlüyü tedavi ettiniz?..

Onlar meşhur oldukları için dikkat çekti. Şah Rıza Pehlevi, Suud Kralı İbn Suud, Hollanda Kraliçesi Juliana gibi birçok kişiyle çalıştım, evet. Fakat bu bence o kadar önemli değil.

Önemli olan ne peki?

Tekniğimin benden sonra da uygulanabilmesi. Avrupa’da 30 sene kaldım. Yurtdışında 54 sene gezdim. Bilim adamlarıyla çalıştım. Hálá önerilerim ve tekniğim kavranamadı maalesef. Halbuki ben gösteri yapmıyorum. Türküm ve Müslümanım. İnsanın gerçek niteliklerinin bilinmesi için çaba sarfediyorum. Hepsi bu.

Yani?

İnsanoğlu çevresini güzelleştirmek, makineler, binalar, birtakım cihazlar yapmak için harcadığı enerjiyi biraz da bedeninin imkanlarını keşfetmeye harcamalıdır. Yoga da bu yolu açar. Söylediğim bu.

Fakat hayat çok zor. Başka işlere koşmak gerekiyor?

Bu mazeret değil ki. Üstelik, mesleki alanda başarı göstermemiz de, kendimizi tanımamıza ve bünyemize hakim olmamıza bağlıdır. Kur’an-ı Kerim’de dünya nimetlerinin bize sevinç vermesi için sunulduğu söyleniyor. Bünyemizi, bu sevinci yaşatacak şekilde ayarlamalıyız.

Birlikte çalışmak, yoga yapmak istediğiniz kimse var mı?

Roberto Carlos. Onunla çalışırsak 50 yaşına kadar futbol oynar. Çünkü azimli, sebatkar bir sporcu.

Yoganın faydasını görmek için çok çalışmak gerekiyor mu?

Bu konuşma için çalıştığın kadar değil.

MURAT MENTEŞ

16.03.2008

http://www.stargazete.com/index.asp?haberID=147569

Forum Saati Perş. Mayıs 16, 2024 3:52 pm